“Εγώ και η κοινωνία”

Η Ε’ τάξη του σχολείου μας στα πλαίσια του μαθήματος “Εργαστήριο Δεξιοτήτων” ασχολήθηκε με το πρόγραμμα “Εγώ και η κοινωνία”.

Τα παιδιά συζήτησαν και ανακάλυψαν τους κινδύνους για την υπόσταση και την αξιοπρέπεια του παιδιού στη σύγχρονη εποχή και έπαιξαν το παιδαγωγικό παιχνίδι “Πλησίασε – Απομακρύνσου” αντιπαραβάλλοντας τον “κίνδυνο” με τη “σωτηρία” από αυτόν. Γνώρισαν την Οικουμενική Διακήρυξη των Δικαιωμάτων του ΟΗΕ και ευαισθητοποιήθηκαν στα ανθρώπινα δικαιώματα σχολιάζοντας σχετικές ιστορικές φωτογραφίες.

Τέλος, εντόπισαν ευαίσθητες κοινωνικές ομάδες οι οποίες στερούνται βασικών δικαιωμάτων όπως άνεργοι, πρόσφυγες, φτωχοί κ.λπ.. Ήρθαν σε επαφή μαζί τους, όπου ήταν δυνατό, με συνεντεύξεις προτείνοντας λύσεις για τις ομάδες αυτές και γνώρισαν τις αξίες της κοινωνικής προσφοράς και του εθελοντισμού.

Παρακάτω παρατίθενται κάποιες φωτογραφίες από τις δραστηριότητες στις οποίες έλαβαν μέρος.

Συγκεντρωτικά, οι δράσεις των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων για το σχολικό έτος 2021-2022:

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.