Καλοκαιρινή απόδραση στον Καλαφάτη!

Την Παρασκευή 27 Μαΐου, το 1ο Δημοτικό Σχολείο Μυκόνου επισκέφτηκε την παραλία Καλαφάτη! Αφού συγκεντρωθήκαμε στο σχολείο, μεταβήκαμε στη παραλία με τα λεωφορεία ΚΤΕΛ. Τα παιδιά άπλωσαν τις πετσέτες τους, έβαλαν το αντηλιακό τους και απόλαυσαν με ασφάλεια το παιχνίδι στον ήλιο!

Φτιάξαμε κάστρα, τρέξαμε, παίξαμε με μπάλες, θαφτήκαμε στην άμμο, παίξαμε με το νερό και αφού εξαντληθήκαμε, αναζητήσαμε δροσιά κάτω από ομπρέλες… μα και σε άλλα, πιο ευφάνταστα σημεία!

Φροντίσαμε επίσης να τσιμπήσουμε κάποιο σνακ ή παγωτό και να πιούμε κάτι δροσιστικό. Ο καιρός ήταν σύμμαχός μας καθώς το αεράκι διευκόλυνε τη παραμονή μας στη παραλία και το παιχνίδι στην άμμο.

Όταν πλησίαζε η ώρα της αναχώρησης, μαζέψαμε τα σκουπίδια για να αφήσουμε καθαρή τη παραλία και επιβιβαστήκαμε πίσω στα λεωφορεία. Ήταν μία υπέροχη και ξέγνοιαστη καλοκαιρινή ημέρα!