Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας

Με αφορμή την καθιέρωση της 6ης Μαρτίου ως ημέρας κατά της βίας στο σχολείο, εκπαιδευτικοί και μαθητές κινητοποιήθηκαν ώστε να δώσουν μηνύματα φιλίας. Προβολή ταινιών, χειροτεχνίες, project, δρώμενα και συζητήσεις ήταν λίγα από τα μέσα που αξιοποιήθηκαν για να εκφράσουμε όλοι μαζί την αντίθεσή μας σε κάθε μορφή καταπίεσης και εκφοβισμού! Τα παιδιά εργάστηκαν ομαδικά, επιδεικνύοντας ωριμότητα, σεβασμό και ευαισθησία. Όχι στη βία, ναι στη φιλία!

Το βίντεο αυτό είναι εμπνευσμένο από το μάθημα της Γλώσσας “Το χαρούμενο λιβάδι” και δημιουργήθηκε στα πλαίσια δράσεων για την παγκόσμια ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού από τους μαθητές και τις μαθήτριες του Γ’1 του 1ου Δημοτικού Σχολείου Μυκόνου κατά το σχολικό έτος 2022-2023. Το κινούμενο μέρος του έγινε με την τεχνική stop motion με λήψη και χρήση 200 φωτογραφιών.
Για το πρότζεκτ αυτό συνεργάστηκαν οι εκπαιδευτικοί Άντζελα Αργυρού (δασκάλα εικαστικών), Βέρα Ρουσιάνου (δασκάλα Γ1) και Σταυριέλα Σκαρή (σχολική νοσηλεύτρια) με τα παιδιά του Γ1.

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.