Travelling through time

Με αφορμή το Κεφάλαιο του βιβλίου “Travelling through time”, οι μαθητές των τμημάτων ΣΤ2 και ΣΤ3 (Αγγλικών) ταξίδεψαν στις δεκαετίες του 1960 και ’70. Μελετώντας τα κείμενα του βιβλίου, πήραν μια πρώτη εικόνα του τρόπου ζωής τη δεκαετίας του 1960 στην Αμερική.

Έπειτα, ενημερώθηκαν για τα ιστορικά γεγονότα της εποχής. Συζητήσαμε για το κίνημα των πολιτικών δικαιωμάτων (Civil Rights Movement), το ρατσισμό, την ανισότητα και τις φυλετικές διακρίσεις. Ακούσαμε την ιστορική ομιλία του Martin Luther King “I Have a Dream” και οραματιστήκαμε και εμείς έναν κόσμο χωρίς διαχωρισμούς!

Έχοντας μοιραστεί τους προβληματισμούς μας, δημιουργήσαμε ένα πολύχρωμο πόστερ, αποτυπώνοντας εικαστικά όσα μάθαμε για τα ’60s και την αντικουλτούρα των Hippies (’70s) υπό τους ήχους των Beatles, των Rolling Stones και άλλων καλλιτεχνών που άφησαν το στίγμα τους στη μουσική σκηνή της εποχής!

Εργασία των μαθητών (ΣΤ2)

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.